Rodzaje trwałej ondulacji włosów. PDF Drukuj Email
Czwartek, 16 Maj 2013 11:52
 Każdy włos zbudowany jest ze zrogowaciałej substancji komórkowej zwanej keratyną. Podczas robienia trwałej, keratyną ulega zmiękczeniu na skutek działania mocnej substancji chemicznej. Po nawinięciu na wałki nadtlenek wodoru u-trwala nową strukturę włosa. Nasza rada: dobra trwała wymaga ręki doświadczonego fryzjera. Praktyka uczy, że robienie jej „domowym sposobem " ma zazwyczaj żałosne konsekwencje; nieudana fryzura, zniszczone włosy i niepotrzebnie wydane pieniądze.
„Kwaśna" trwała
Przy tym rodzaju trwałej nie stosuje się substancji zasadowych. Używane są tutaj wyłącznie środki o wartości pH 5-7. Dzięki temu „kwaśna trwała" jest znacznie bardziej delikatna niż trwała alkaliczna, a włosy nie skręcają się tak mocno pod wpływem wilgoci.
Wada: „kwaśna trwała" nie nadaje się do długich i ciężkich włosów. Stosuje się ją przede wszystkim do włosów cienkich i lekkich.
Trwała alkaliczna
Stosowana najczęściej w zakładach fryzjerskich. Ingeruje dużo mocniej w strukturę włosa niż trwała "kwaśna". Zalecana do włosów ciężkich i grubych.
Uwaga: po każdym myciu włosów należy stosować specjalną płukankę. A raz w tygodniu przeprowadzać kurację odżywczą.
Trwała na odrosły
Stosowana dla odświeżenia starej trwałej lub nadania włosom puszystości. Na wałki nawijamy tylko te części włosa, które znajdują się najbliżej skóry.
Uwaga: ten rodzaj trwałej wymaga bardzo wprawnej ręki. Niedoświadczony fryzjer może nie podołać zadaniu.
Trwała biologiczna
Rodzaj trwałej bez zastosowania środków chemicznych. Nawinięte na wałki włosy spryskujemy specjalną substancja roślinną, a następnie suszymy pod suszarką. Wada: efekty tego rodzaju zabiegu są bardzo krótkotrwałe. W przypadku długich i ciężkich włosów trwała biologiczna jest zupełnie nieskuteczna.
Trwała i farba
Nie wolno robić trwałej na świeżo farbowane lub rozjaśnione włosy. Jest to zbyt duża ingerencja w ich naturalną strukturę. Włosy mogą się łamać i kruszyć lub skręcić zbyt mocno. Uwaga; okres przerwy między farbowaniem a trwałą powinien wynosić co najmniej 3 tygodnie.
Wałki
Rozmiar i kształt wałków decydują o tym, jak włosy będą wyglądać po trwałej. Włosy nawinięte na grube wałki układają się w duże loki, na cienkie wałki - w loczki. Płaskie wałki lub tzw. clypstyler dają miękkie, płaskie fale. Spiralne wałki używane są do robienia loczków w kształcie korkociąga.
Uwagą: cienkie wałki stosuje się zazwyczaj do cienkich włosów, a grube do grubych i ciężkich.
Pielęgnacja
Włosy zbudowane są z substancji martwej i nie mogą się same regenerować. Każde, najmniejsze nawet uszkodzenie powoduje trwałe zmiany w strukturze włosa. Włosy po trwałej muszą być poddawane starannej pielęgnacji, w przeciwnym razie stracą połysk i będą się rozdwajać. Raz w tygodniu należy przeprowadzać specjalną kurację. Nie wolno używać gorącej suszarki. Włosy należy suszyć chłodnym strumieniem powietrza lub poczekać, aż wyschną same.
Uwaga: mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia. Do rozczesywania po umyciu używamy dobrego grzebienia bez ostrych końców, nigdy szczotki.